Garsas – tai tuo pat metu nematomas fizikinis reiškinys bei meninė medija, kuri, per savo neapčiuopiamumą, gali egzistuoti tiktais reliaciniame kontekste. Tai reiškia, kad vietoj dėmesio sutelkimo į save, garsas, kaip medija, atspindi, sustiprina ir kreipia mus link „kito“. „Kitą“ šiame kontekste traktuotume kaip visumą mus supančių reiškinių, ar tai bebūtų materialus objektas, ekologinis fenomenas ar sociopolitinė situacija, kurie gali būti apibūdinti, perteikti ir suprasti per garsinę jų dimensiją. Pats iš savęs introspektyvus, garsas pažadina klausytojo platųjį supratimą (awareness), atskleidžia tai, kas nematoma. Tekste „On Sonic Meditation“ amerikiečių garso menininkė Pauline Oliveiros apibūdina klausymo pusiausvyrą tarp dėmesio (attention) ir supratimo (awareness), ją iliustruodama apskritimu su tašku jo centre: „Dėmesys yra siauras, fokusuotas ir selektyvus – tai taškas apskritimo centre. Supratimas yra platus, ištęstas ir daug apčiuopiantis – tai yra pats apskritimas. Supratimas gali būti išplėstas iki viską garsinėje aplinkoje įtraukiančios ribos. Mes galime sutelkti dėmesį ties supratimu, bei suprasti dėmesį“.
Pagrindinė „Kintai.Kitaip“ projekto mintis – aktyvuoti platųjį klausytojo supratimą apie Kintų garsovaizdį.
Šiam tiklsui įgyvendinti, VšĮ „Kintai Arts“ kviečia Mariją Rasą Kudabaitę ir Audrių Šimkūną dviejų savaičių laikotarpiui į Kintus, kurio metu šie kūrėjai, naudodamas įvairias garso įrašinėjimo ir formavimo technikas, sukurtų daugiakanales garso skulptūras, konceptualiai tiriančias gamtinį bei kultūrinį Kintų peizažą.
Kiekviena geografinė teritorija turi savo unikalią akustinę aplinką, susidarančią iš daugiasluoksnių kultūrinių, sociologinių bei biologinių identitetų, kuriuos tiria Hildegard Westercamp išvystyta akustinės ekologijos sritis. Kintai.Kitaip projekto idėjos pamatas – meninė refleksija, paremta Pauline Oliveiros ir Hildegard Westercamp teorijomis.
Pirmasis kūrinių pristatymas planuojamas Kintų didžiojoje bažnyčioje (liepos 30 d. 20 val), kaip Kintų muzikos festivalio dalis. Šis, jau dešimtus metus Kintai Arts meno rezidencijos direktorės, Audros Juodeškienės, organizuojamas klasikinės ir šiuolaikinės muzikos festivalis, kasmet į Kintus pritraukia Lietuvos bei tarptautinius kompozitorius bei profesionalius muzikos atlikėjus.
Antrasis Kintai.Kitaip renginys vyks Vilniuje, Lietuvos kompozitorių sąjungoje (rugpjūčio 1 d. 19 val.). Šiame renginyje savo kūrybą taip pat pristatys kviestinis svečias, Yiorgis Sakellariou, akusmatinės ir eksperimentinės muzikos kompozitorius.
Marijos Rasos Kudabaitės ir Audriaus Šimkūno kūriniai bus išleisti skaitmeninio albumo forma LMIC “Bandcamp” platformoje.
PROJEKTO DALYVIAI:
Marija Rasa Kudabaitė: Lietuvoje ir Belgijoje veikianti garso menininkė. Centrinės temos Marijos kūryboje vystosi aplink garso erdviškumą, jo nematomą struktūrą, apčiuopiamą per subtilias šios medijos tekstūras bei garsinį trapumą. Šiuo metu menininkė dirba ties akusmatinių kūrinių serija daugiakanalėms garso sistemoms, kuriuos ji pradėjo vystyti studijų Sonologijos institute Hagoje metu. Šios garso meno kompozicijos – tai iš delikataus triukšmo, elektroninių garsų bei įrašų iš itin tylių aplinkų, pasitelkiant mikromontažo techniką, sudėlioti garsovaizdžiai. Marijos Rasos Kudabaitės, kaip kviestinės menininkės pasirinkimas grindžiamas itin tiksliu kūrėjos meninio tyrimo lauko atitikimu Kintai.Kitaip projekto įgyvendinimo koncepcijai.
Audrius Šimkūnas (aka Sala) jau daugiau nei 15 metų dirba garso meno sferoje, jo tyrinėjimų sritis – aplinkos garsai bei jų įrašai. Kūryboje menininką domina tylūs, galbūt be specialių techninių priemonių net negirdimi garsai. Šalia aplinkos garsų, vietogarsių rinkimo, dokumentavimo garsų žemėlapiuose Audrius Šimkūnas organizuoja garsinius pasivaikščiojimus, garso meno dirbtuves, pokalbius apie akustinę ekologiją. Ypatingą vietą jo kūryboje užima paprasta ausimi negirdimi garsai, kurių klausymui naudojamos netradicinės techninės priemonės: povandeniniai mikrofonai, kontaktiniai mikrofonai, seisminiai davikliai, elektromagnetinių laukų antenos. Visa tai padeda atskleisti mus supantį negirdimą pasaulį.
Projekto organizatoriai:
Kintai arts
MIC
Projekto parteriai: Lietuvos kompozitorių sąjunga
Projektą remia: Lietuvos kultūros taryba
Dizainas: Ugnė Balčiūnaitė