Kintai Arts / Renginiai / Antropoceno žmogus šiuolaikinio dailininko akimis

07.06

Archyvas

Antropoceno žmogus šiuolaikinio dailininko akimis

Martyno Pekarsko ir Valentino Varno tapybos parodos atidarymas Trečiadienis, liepos 6 d. 20 val, Kulių kultūros centras, J. Tumo-Vaižganto g. 6, Kuliai, Plungės raj.

Ši tema pasakoja apie erą, nuo kurios įtaką Žemei pradėjo daryti žmogaus. „Man antropocenas yra apokalipsės tema“, teigia dailininkas Martynas Pekarskas. „Jeigu tarpukariu “dirbamų laukų” atvaizdai galėjo priminti nacionalistines tėvynės meilės temas, o sovietmečiu tuo aiškino progresą, dabar peizažu galime viso labo fiksuoti kaip atrodė mūsų mėlynasis gaublys kai dar žaliavo.“

Būtent tokią potemę menininkas renkasi savo naujausiam kūrinių ciklui. Pasaulyje karas, žemės drebėjimai, gaisrai, nyksta jautrios gyvybės formos. Rusija lygina Ukrainą su žeme, ten nuo sprogimų vidurnakčio dangus švyti it dieną. Tuo tarpu kitoje pusėje pasaulio dėl ekonominės krizės žmonės miršta laukdami eilėse prie degalinių kuro (Šri Lanka). Kai kuriuos parodos atvaizdus M. Pekarskas tapė iš Youtube: horizonte kylančius dūmus, sprogimų liepsnas, įvairiausias naujienas apie žmogaus sužvėrėjimą. Smurtą, prievartą, abejingumą, troškulį valdžios, verslą. Visą tai sudėjo į paveikslus, kurie primena jo naujienų prisotintus sapnus – „kai nežinia kas šaudo, kai nežinia kas rėkia“. „Liūdna, bet reikia kurti. Būtina kurti, gi pasaulis tai griūva“, sako tapytojas.

Apie klimato kaitą ir naująją „žmogaus amžiaus“ epochą, Antropoceną, pasakos dailininkų Martyno Pekarsko ir Valentino Varno tapybos paroda, joje bus iš arti žvelgiama į šokiruojantį žmogaus poveikį Žemei.

Martynas Pekarskas:

Kintuose 1994 metais gimęs lietuvių menininkas, daugiausia dirbantis vizualiojo meno lauke. Atpažįstamas dėl ekspresyvių tapybos darbų, kuriuose nagrinėja žmogaus būties klausimus. Tai yra paradoksai, žmonių tarpusavio santykiai, laikas, sąmonė ir t.t. Autorius aktyviai rengia personalines parodas, kuruoja ir dalyvauja įvairiuose meno projektuose (“380 B.C.”, “Žmogus Juodu Liežuviu”, “Limbo”). Šiuo metu lunatikuoja, stebi karą, brandindamas tapybą, kuri mūsų dar tik laukia.

Valentinas Varnas: