Kintai Arts / Kintų muzikos festivalis / Apie renginį
KINTAI MUSIC FESTIVAL
Klasikinės muzikos festivalis vykstantis liepos ir rugpjūčio mėnesiais pamario regione.
Kintų muzikos festivalio idėja gimė jo steigėjai Audrai Juodeškienei. Noras gimtajam kraštui – Kintams bei jo gyventojams – padovanoti gražią tradiciją, išaugo į klasikinės muzikos festivalį, kasmet į pamario kraštą sukviečiantį vis daugiau klausytojų. Pritraukdamas publiką į Kintus, festivalis kraštui kuria ir pridedamąją vertę: skatinama kultūra, turizmas, krašto ekonomikos augimas, kuris padeda vystyti ir kurti Kuršių marių pakrantės grožį.
2012 m. festivalis prasidėjo kaip muzikos savaitė, kurios metu skambėjo Naujų idėjų kamerinio orkestro (NIKO), vadovaujamo jaunosios kartos kompozitoriaus ir dirigento Gedimino Gelgoto, atliekama muzika. Kartu Kintai tapo kasmetine NIKO vasaros rezidencijos vieta, kur gimsta nauji G. Gelgoto kūriniai ir NIKO repertuaras. Taip nuo pat pradžios kolektyvas tapo neatsiejamas nuo Kintų muzikos festivalio ir kasmet surengia jame pasirodymus – klausytojų ypač pamėgtas yra naktinis koncertas, jaukiai apšviestoje bažnyčioje vykstantis apie vidurnaktį.
Kintų muzikos festivalis orientuojasi į aukštą meninę kokybę, todėl nuo pat pradžios jame netrūko pripažintų atlikėjų – tiek lietuvių, tiek užsienio muzikantų, atstovaujančių aukštą atlikimo kultūrą. Tarp jų – smuikininkas Vilhelmas Čepinskis, violončelinkas Vytautas Sondeckis, choras „Jauna muzika“, trio „Kaskados“, fleitininkas Giedrius Gelgotas, fagotininkas Martinas Kuuskmannas (JAV), smuikininkė Kristine Balanas (Latvija-Vokietija), choras „Intis“ (Latvija), smuikininkų duetas „The Twiolins“ (Vokietija) ir daug kitų puikių muzikantų. Nuo 2015 m. festivalis suburia ir savo simfoninį orkestrą – jaunus atlikėjus, festivalio pabaigai parengiančius simfoninį kūrinį. Jiems yra vadovavęs perspektyvus jaunas lietuvių dirigentas Martynas Stakionis bei G. Gelgotas.
2014 m. Kintų muzikos festivalio veiklą tarptautinė festivalių organizacija EFFE („Europa festivaliams, festivaliai Europai“) įvertino kaip atstovaujančią aukštą meninę kokybę bei turinčią ryškų poveikį vietiniu, nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu. Nuo tol informacija apie Kintų muzikos festivalį tapo lengviau pasiekiama tarptautinei festivalių publikai, menininkams, meno organizacijoms, rėmėjams ir privačioms kompanijoms bei medijos atstovams. 2017 m. EFFE, įvertinusi Kintų muzikos festivalio meninį lygį ir jo regioninę, respublikinę bei tarptautinę svarbą, dar dvejiems metams pratęsė jo narystę šioje organizacijoje.
Žengdamas kartu su klasikinės ir šiuolaikinės muzikos aktualijomis, festivalis siekia kasmet pažymėti svarbias klasikinės muzikos datas. 2017 m. buvo pagerbtas kompozitorius Peteris Michaelis Hamelis – tąmet jam sukako 70 metų. 2016 m. svečiavosi 70-metį šventęs latvis Pēteris Vaskas, 2015 m. buvo dedikuoti žymiajam estų minimalistui Arvo Pärtui, pagerbiant jo 80-ies metų sukaktį. 2014 m., atliepiant festivalyje vyraujančią minimalizmo kryptį, paminėtas buvo minimalistinės muzikos pradininko, amerikiečio Terry‘o Riley‘o žymiojo opuso „In C“ 50-metis.
2017 m. pirmą kartą vyko užsienio menininkų rezidencija, kuriai vadovavo prof. Vykintas Baltakas, bei kompozitorių dirbtuvės. 2018 m. birželį Kintuose duris atvėrė „Kintai Arts“ rezidencija, festivalį papildanti kitų meno disciplinų veiklomis. Kasmet plečiama festivalio geografija: atskiri koncertai organizuojami ir kituose savivaldybės miesteliuose – Šilutėje, Rusnėje, taip pat Nidoje bei Juodkrantėje. Festivalis stabiliai auga ir atvirai žiūri į pokyčius.
2021 m. įvyko dešimtasis jubiliejinis Kintų muzikos festivalis, kurio metu įvyko šešiolika unikalių koncertų, skambėjusių ne tik Kintuose, bet ir Šilutėje, Žemaičių Naumiestyje, Švėkšnoje, Saugose ir Juodkrantėje. Tęsdamas nuo 2012 m. puoselėjamą tradiciją pristatyti dar negirdėtus publikai Lietuvos kompozitorių kūrinius, festivalyje nuskambėjo keturios šiuolaikinės muzikos premjeros, atliktos NIKO, SYNEASTHESIS bei MELOS kolektyvų.
Organizatorius:
Kintai Arts yra meno, rezidencijų, amatų ir edukacijos sferose veikianti ne pelno siekianti organizacija, įsikūrusi Kintuose nuo 2009 metų.
Meno taryba:
Vykintas Baltakas,
Marta Finkelštein,
Gleb Pyšniak,
Rodrigo Calveyra,
Gediminas Gelgotas.
Festivalio vadovė:
Audra Juodeškienė
Komunikacijos vadovė:
Paulina Nalivaikaitė