Kintai Arts / Kintų muzikos festivalis / MISTINĖS SUŽADĖTUVĖS | Italų moterų kompozitorių XVII a. kūryba

07.22

Įvykę renginiai

MISTINĖS SUŽADĖTUVĖS | Italų moterų kompozitorių XVII a. kūryba

Liepos 22 d. 22 val.

12 eur

Kintų Didžioji bažnyčia

Bilietai.lt

Renata Dubinskaitė (mecosopranas)
Saulė Šerytė (mecosopranas)
Elisa La Marca (archiliutnia, Italija)
Chloe Lucas (violonė, Prancūzija)
Ieva Saliete (vargonėliai, klavesinas, Latvija)

Programos autorė ir meno vadovė Renata Dubinskaitė

 

PROGRAMOJE – Caterina Assandra, Rosa Giacinta Badalla, Antonia Bembo, Francesca Caccini, Settimia Caccini, Sulpitia Cesis, Chiara Margarita Cozzolani, Isabella Leonarda, Maria Bianca Meda, Claudia Francesca Rusca, Claudia Sessa, Barbara Strozzi, Alba Tressina, Lucrezia Vizzana

 

Koncertinė programa „Mistinės sužadėtuvės“ supažindins su daugybe negirdėtų XVII amžiaus moterų kompozitorių. Ši dainininkės Renatos Dubinskaitės sukurta programa klausytojams atvers naują XVII amžiaus muzikos istorijos puslapį ir leis susipažinti su net keturiolika italų moterų kompozitorių, iš kurių dešimt buvo vienuolės. Nuoseklus R. Dubinskaitės domėjimasis baroko muzikos autorėmis prasidėjo nuo 2019 m. kompozitorės Barbaros Strozzi jubiliejui skirto rečitalio. Po jo sekė tarptautinių kritikų puikiai įvertintos kompaktinės plokštelės „La voce sola. Barbara Strozzi“ leidyba („Brilliant Classics“), o pandemijos laikotarpis dainininkės buvo išnaudotas pažinčiai su kitomis baroko epochos kūrėjomis.

Patriarchalinė XVII amžiaus socialinė struktūra, moterims leidusi tik du pasirinkimus (ištekėti arba išeiti į vienuolyną), lėmė, kad dauguma talentingų moterų kūrė ir muzikavo už uždarų vienuolynų sienų. Tačiau net ir čia kartais buvo siekiama užgniaužti tikėjimo seserų saviraišką, leidžiant praktikuoti tik grigališkąjį choralą. Bažnyčios hierarchai įžvelgė pavojų muzikoje, kurioje vienuolės kūrėjos barokiškai aistringai perteikė meilę savo dieviškajam sužadėtiniui – Kristui. Iš tiesų kai kurių vienuolių sakralinės kompozicijos savo ekspresyvumu, jausmingumu nė kiek nenusileidžia pasauliečių autorių kūriniams apie žemiškąją meilę. Tokios kompozitorės vienuolės kaip Chiara Margarita Cozzolani, Isabella Leonarda ar Rosa Giacinta Badalla stulbina ir savo kūrybos apimtimi, ir neabejotinu talentu, laukiančiu platesnio pripažinimo.

Programos pavadinimas „Mistinės sužadėtuvės“ yra amžinųjų vienuolystės įžadų metafora. Pašvenčiant merginą vienuolės gyvenimui vykdavo ir tebevyksta iškilmingos, vestuves primenančios apeigos su simboliniais ritualais ir muzika. Programos kūriniai susijungia į vientisą pasakojimą apie vienos merginos kelią nuo žemiškosios meilės iki dieviškosios meilės, pašaukimo vienuolystei ir pasišventimo mistiniam sužadėtiniui Kristui. Šiai programai atlikti R. Dubinskaitė sutelkė tarptautinę moterų senosios muzikos atlikėjų komandą, taip atkuriant muzikavimo tradiciją moterų vienuolynuose, kur groti ir dainuoti galėjo tik pačios seserys. Greta solistės, vyresniosios vienuolės vaidmenį koncerte atliks dainininkė Saulė Šerytė, archiliutnia gros italė Elisa La Marca, violone grieš prancūzė Chloe Lucas, o vargonėliais ir klavesinu skambins latvė Ieva Salietė.

„Mistinių sužadėtuvių“ temą ir nuotaiką atspindi specialiai šiam projektui sukurtas muzikinis vaizdo klipas: https://www.youtube.com/watch?v=m5Hc3Rvip1U

Renginio partneris –  VšĮ „Tempo primo“.