Kintai Arts / Kintų muzikos festivalis / AMŽINAI TAVO. AMŽINAI MANO. AMŽINAI MŪSŲ

06.29

Įvykę renginiai

AMŽINAI TAVO. AMŽINAI MANO. AMŽINAI MŪSŲ

2024 m. birželio 29 d., 19:00

12

Kintų Didžioji bažnyčia, Kuršių g. 28, Kintai

Bilietai.lt

Boris Brovtsyn (smuikas, Austrija)
Monika Urbonaitė (smuikas)
Jurgis Juozapaitis (altas)
Gleb Pyšniak (violončelė)
Andrius Bialobžeskis (aktorius)

PROGRAMA

  1. van Beethoven | Styginių kvartetas Nr. 13 B-dur, op. 130 (1826), atliekamos 5 dalys:
  2. Adagio, ma non troppo – Allegro 
  3. Presto 

III. Andante con moto, ma non troppo. Poco scherzoso 

  1. Alla danza tedesca. Allegro assai 
  2. Cavatina. Adagio molto espressivo 

Ištraukos iš Heiligenštato testamento ir „Laiško nemirtingai mylimajai“

 

  1. Šenderovas | Styginių kvartetas Nr. 3

 

Vienas įspūdingiausių L. van Beethoveno šedevrų – Tryliktasis styginių kvartetas op. 130 – sukurtas paskutiniais jo gyvenimo metais. Modernia raiška aplenkęs savo laikmetį, šis kūrinys net šiuolaikiniam klausytojui gali pasirodyti avangardiškas. Tarp kontrastingų kvarteto dalių aktorius Andrius Bialobžeskis skaitys Heiligenštato testamento ištraukas bei paslaptingą ir intymų „Laišką nemirtingai mylimajai“. Šie tekstai leidžia pažvelgti į Beethoveno sielą – kankinamą, irzlią, tačiau kupiną meilės žmonijai ir artimiesiems.

 

Styginių kvartetas Nr. 3 (2015)  yra vienas subtiliausių A. Šenderovo kūrinių. Tai – tradicinio kvarteto žanro savotiška penkių dalių simfonija keturiems. Po ilgos pertraukos (pirmieji du styginių kvartetai sukurti 1976 ir 1986 m.) savo kūrybinės brandos kulminaciniu laikotarpiu A. Šenderovas sugrįžta prie šiuolaikinių kompozitorių primiršto elitinio muzikos žanro. Kvartete Nr. 3 daugiausia dėmesio autorius skiria giliam išsisakymui, atsivėrimui. Finale pasigirsta fonograma su naujagimio verksmu – pirmieji autentiški pasaulį ką tik išvydusio žmogaus garsai suskamba kaip būties perpetuum mobile

 

ATLIKĖJAI

Smuikininkas Boris Brovtsyn garsėja kaip vienas giliausių ir įvairiapusiškiausių savo kartos muzikantų. Jo repertuare – daugiau nei penkiasdešimt koncertų smuikui, šimtai kamerinių kūrinių bei naujų kūrinių premjerų. Smuikininkas yra dažnas svečias kamerinės muzikos cikluose „Les Grands Interprètes“ Ženevoje ir „Spectrum Concerts“ Berlyne, kur nuo 2008 m. pasirodo kiekvieną sezoną.

Gimęs šeimoje, kuri muzikuoja jau keturias kartas, Borisas pradėjo griežti smuiku mokomas savo senelio, Levo Tzeitlino ir Abramo Yampolskio mokinio. Baigęs Maskvos P. Čaikovskio konservatoriją, vėliau smuikininkas baigė studijas Davido Takeno klasėje „Guildhall“ muzikos ir dramos mokykloje, o nuo 2010 m. iki 2016 m. pats čia dėstė, taip pat vadovavo klasei Grinvičo „Trinity“ muzikos koledže ir vedė meistriškumo kursus visame pasaulyje, įskaitant Pietų Korėją, Tailandą ir Braziliją. Šiuo metu jis eina profesoriaus pareigas Vienos „Musik und Kunst Privatuniversität“ universitete.

Smuikininkas koncertavo su žymiais dirigentais – seru Neville’iu Marrineriu, Vladimiru Jurowskiu, Neemi Jarvi ir kt., su „Orchestre de la Suisse Romande“, Londono filharmonijos, Varšuvos filharmonijos, Danijos karališkuoju, Berlyno „Berliner Rundfunk“, San Paulo simfoniniu, „St. Martin in the Fields”, BBC simfoniniu, filharmonijos ir Škotijos orkestrais. Be to, Borisas yra aistringas kamerinės muzikos atlikėjas. Jis bendradarbiavo su tokiais muzikantais kaip Janine Jansen, Gidon Kremer, Misha Maisky, Kyung-wha Chung, Itamar Golan ir kt.

Boriso Brovtsyno ir smuikininkės Janine Jansen įgrotas F. Schuberto ir A. Schoenbergo kamerinių kūrinių įrašas pelnė „ECHO Klassik“ apdovanojimą, o J. Brahmso klarneto kvintetas, atliktas su Martinu Fröstu, buvo nominuotas „Gramophone“ apdovanojimui. 2016 m. sausį atlikėjas įrašė vien E. Schulhoffo kūrinių kompaktinę plokštelę, o 2018 m. išleista E. Ysaye solo smuiko sonatų kompaktinė plokštelė sulaukė didelio kritikų pripažinimo.

 

Smuikininkė Monika Urbonaitė užaugo muzikinėje aplinkoje, sėkmingai dalyvaudama įvairiuose respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, grojo solo su Lietuvos kameriniu ir Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestrais. Po 2001 m. tarptautiniame Jašos Heifetzo konkurse pelnyto „Vilties talento“ prizo ji sulaukė Gidono Kremerio kvietimo groti Baltijos šalių jaunimo orkestre „Kremerata Baltica“ ir iki 2008 m. dalyvavo šio orkestro koncertinėse išvykose po visą pasaulį: Austriją, Vokietiją, Lenkiją, Šveicariją, Japoniją, Kiniją, JAV ir kt. Jai teko muzikuoti su tokiais žymiais atlikėjais kaip Martha Argerich, Misha Maisky, Gustavo Dudamel, Yo Yo Ma, ir, žinoma, orkestro įkūrėju bei vadovu G. Kremeriu.

  1. Urbonaitė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos auklėtinė profesorės Undinės Jagėlaitės smuiko klasėje, nuo 2009 m. pratęsė studijas ir magistro diplomą įgijo „Trinity“ muzikos koledže Londone, profesoriaus Oferio Falko smuiko klasėje.
  2. Urbonaitė ypač domisi kameriniu muzikavimu, yra koncertavusi su nemažai šios srities atlikėjų. 2013 m. M. Urbonaitė dalyvavo kameriniame ansamblyje, įrašydama kritikų labai aukštai įvertintą CD – visus J. S. Bacho koncertus smuikui su soliste Janine Jansen. 2019 m. M. Urbonaitė dalyvavo koncertiniame ture po Izraelį kaip kvarteto „Vissi d‘Arte“ narė, muzikuodama su akordeono meistre Ksenja Sidorova-Arizaga.

Studijų Londone metais susidomėjusi „Life Music Now“ veikla, siekiančia praskaidrinti senelių globos namų ar slaugos ligoninių gyventojų kasdienybę, M. Urbonaitė stengiasi geriausias šios interaktyvios veiklos idėjas pritaikyti Lietuvoje. 2018 m. ji bendradarbiavo su dailininke Kristina Norvilaite-Geniušiene, atlikdama muzikinę programą VU Santaros klinikų Vaikų ligoninėje. 2018–2022 m. M. Urbonaitė inicijavo ir su MB „Muzika“ nariais atliko labdaros koncertus „Gemoje“, Senjorų socialinės globos namuose, Tremtinių namuose Vilniuje ir kt.

 

Jurgis Juozapaitis 2005 m. baigė Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą ir įstojo į Lietuvos muzikos ir teatro akademijos prof. P. Radzevičiaus alto klasę. 2009 m. baigė bakalauro, 2011 m. – LMTA magistrantūros studijas. 2015 m. baigė LMTA meno doktorantūros studijas (prof. J. Kaliūnaitės ir prof. P. Radzevičiaus alto klasėse) ir apsigynė meno daktaro laipsnį. 2006–2007 m. stažavosi Nacionalinėje Paryžiaus muzikos ir šokio konservatorijoje („Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris“) prof. P. H. Xuereb alto klasėje bei A. Meunier kamerinio ansamblio klasėje.

Altininkas dažnai koncertuoja kaip solistas ir kamerinės muzikos atlikėjas. Kaip solistas yra grojęs su Lietuvos kameriniu orkestru, LMTA studentų simfoniniu orkestru, Klaipėdos kameriniu orkestru, „New Era orchestra“ (Ukraina), koncertavęs su Čiurlionio styginių kvartetu, dalyvavęs daugelyje meistriškumo kursų Lietuvoje ir užsienyje. Yra Lietuvos kamerinio orkestro altų grupės koncertmeisteris ir trio „Claviola“ narys. Su ansambliu „Claviola“ yra įrašęs lietuvių bei užsienio autorių opusų, išleidęs tris muzikinius albumus. Svarbią vietą koncertinėje veikloje užima lietuvių kompozitorių muzika – Jurgis Juozapaitis yra pirmasis J. Andrejevo, O. Balakausko, V. Germanavičiaus, U. Giedraitytės, J. Juozapaičio, J. Jurkūno, A. Kubiliūno, R. Mačiliūnaitės, A. Maslekovo, A. Mikoliūno, M. Natalevičiaus ir kt. kompozitorių kūrinių atlikėjas.

2011, 2012, 2014 ir 2016 m. buvo apdovanotas LR prezidentės D. Grybauskaitės padėkos raštu, 2012 ir 2014 m. apdovanotas Lietuvos kultūros ministerijos įsteigta Jaunojo muzikos atlikėjo premija.

Nuo 2017 m. Jurgis Juozapaitis dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

 

Dar būdamas 14 metų Gleb Pyšniak kaip solistas debiutavo su Lietuvos kameriniu orkestru (dirigentas prof. Saulius Sondeckis) Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Šiandien legendinės violončelininkės Natalijos Gutman auklėtinis pasirodo garsiausiose pasaulio salėse, tokiose kaip Vienos „Musikverein“, Amsterdamo „Concertgebouw“, pasirodė solo su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lietuvos valstybiniu simfoniniu, Lietuvos kameriniu, Šv. Kristoforo kameriniu, Maskvos konservatorijos simfoniniu, Porto simfoniniu orkestrais ir kt. Aukščiausius įvertinimus muzikas pelnė reikšminguose nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose. Nuo 2019 m. – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorius.

  1. Pyšniakas kartu su savo žmona D. Dėdinskaite groja ansamblyje „Duettissimo“, yra Kintų muzikos festivalio meno vadovai, Juozapo Achrono muzikos festivalio ir festivalio „Kalėdinis Vilnius“ įkūrėjai.

 

Renginio rėmėjas – Geros valios fondas (projektas „Žydai ir Mažoji Lietuva: kultūrų sankirtos ir dialogai“)